Şiir Tutkusu

Menü

Carsısız Cerciden

Yarisi yanik isli kirik dökük leblebilerin tenteneli at arabalarina genelde yikilip dökülerek tek katir kosumuyla kehten tepelerden daglardan asip usul iragfan camiye yakin bir yerde dügüm cözüp dizginini egerledigi cerciler duldasiydi….
Neler yoktu ki, pekmezini tüketti tüketecek kece kil torbalarin agzina kadar dopdolusu keci boynuzu, naylon legen, islengi astari, terzi yüksügü, cuvaldiz, lokum…..cercici namaza gittiginde kapisiz kilitsiz günboyu kus lastigi köteleyip sapan sesiyle yarisip ugurlenen avunan cocuklugun sirtap mazarakliktan sehmine düsenler..
Gelip gecen zamana adeta vadesi hic tükenmeyen saklambac salincaklari kurar gibi gecekaranliginin en dip ay issizligindan katar katar Kuhculu`larin bag bostan yüklü kervanlari kendi türküsünü ugruna katip sögütlüklerden cayirliklardan horana, kepice, ogulcuga, bogazlayana carsisiz kapisiz kilitsiz cerci bazarini kurdugu gibi…
Delahmet emmi`nin tükaninda belki ücbes akide sekerine belki kaymakli bisküvite belki sekeersucuklu cevizli lokumaterazinin bakir sesinde tartiya girecek olan koyun sürüsünün ögle sagimina gelmesini ve tavuklarin ikindi araliginda yumurtlamasini dört gözle bekleyisimin ve kiyida kösede arada derede örende veranliklarda belki kaysi cekirdegi bulacagimin umuduyla, yün yumurta cekirdek harcindan seyri sürülen paha bicilmez efsaneler gibi….
Tükanda yiyenlerin copurun damina dogru firlatip attigi Portakal kabuklarini dislemistik. Damari toprak, tadi doyumsuz tabiat kokuyordu doyumsuz keyfiyetin…
Sonra hadin aptala gidek at kisnetek kendi kendimizi dedik….
Atlar cidirgi olunca…
Huylaninca…
Paldirip palaziyinca….
Gözü dam pencere dinlemeden cildirip daga bayira teziyor parliyor kendir kolan kopariyordu ya…..
Oldukca kalabaliktik. Iki takim halindeydik. Takim olarak iz sobelenmistik yani ati kamcilama sirasi benimle denklesen Hamdi´deydi. Yerimde duramayan küheylandim güya. Daha sögüt dalindan tüleme kirbacina davranmadan hamdi, kirdim poyttum abdala dogru ipi kolani. Hamdi höööööst heyt dbürrrrrrrüüü dese de yetisecek gibi degildi duyup dinlemeyen dizgin koparisima. Fakat pesi siramda güya gem niyetine bagli ip vardi ve adimlarca gerimden bana bagli olarak yerde sürükleniyordu. Hamdi ipin ucuna basti. Tepesi üstü yikildigimla yildizlari sayisim bir oldu. Tasa carpan kafamdan kan yürüyordu topuguma. ….anooooooov anoooooov baglik ciglik herkes basimda ayakkabilariyla abdal pinarindan tasidiklari suyla elimi yüzümü yikayip feryadima ortak oluyordu….
Ne oldu nasil dindi bilemem hem yarilmis kafam hem anoooooom anom cigligim bagligim….biz usul usul hepberaberce kagni yolagina geldigimizde, `lan nurdabak `dedi dayinin torunu Sahander, `lan baban alamanyadan gelmis, bir cuval dolusu portahal da getirdi gozleriminen gordüm ` diyince….
Sagima soluma yaraa bereme bakmadan, solugu portakal siltesinin dibinde aldiydim….
Tüm hatirasi silinmez tükenmez zamanlara, sonsuz selam ve sevgiyle…


Seyfi Karaca…………Subat / 15
Seyfi Karaca4058 şiiri bulunuyor
Paylaşabilirsiniz:
2.5/5 Toplam verilen oy :
Ekleyen Kullanıcı : Seyfi Karaca