Şiir Tutkusu

Menü
vecdimuratsoydan
477
Vecdi Murat Soydan - vecdimuratsoydan
Adım soyadım Türk sinemasının ünlü aktörü Murat Soydan ile aynı. Sanatçıların çoğu takma isim kullanırlar, bu anlamda espriyle karışık diyorum ki, 'gerçek olanı benim.' Tiyatroya çok merakım vardı, ancak maddi imkansızlıklardan dolayı konservatuvara kayıt yaptıramadım. Beni okutan iş adamı büyüğüm, konservatuvar bölümünde okumak için üniversitede tercih yapacağım zaman, ‘’ Artist mi olacan lan? Ekmek mi var tiyatroda? Aç kalırsın aç... Adam gibi bir bölüme kaydını yaptır.’’ demişti. Tabi, o öyle deyince, ‘’Evet, ben artist olmak istiyorum. '' diyemezdim. Artist olamadım ama tiyatroyu hep sevdim. Zamanı geri alsak, hangi mesleği seçerdin deselerdi, hiç düşünmeden ‘’ tiyatro ‘’ derdim.

06 Ekim 1969 tarihinde Ankara'da doğdum. Annem ve babam evlendiklerinde birlikte açık hava sinemasına giderlermiş. Murat SOYDAN o yıllarda fırtına gibi esiyormuş, filmleri de ilgiyle izleniyormuş. Annem daha ben doğmadan babama '' oğlumuz olursa ismi Murat olsun '' demiş. Vecdi ismini ise babam koymuş. Aslen İstanbul Üsküdar’lı olduğumuz için çift isim koymak bizde gelenektir. Ama ben İstanbul’u bilmem. Hayatımın çocukluk ve gençlik yılları Ankara’da geçti.

1991 yılında devlet memuru olarak atanmam nedeniyle bu tarihten itibaren Eskişehir iline bağlı Han, Beylikova ve Mihalıççık ilçelerinde görev yaptım. 1991- 2001 yılları arasında baba mesleğim olan İlçe Nüfus Müdürlüğü emrinde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni kadrosunda çalıştım, sonra kendi isteğimle naklen kaymakamlığa atandım. Bir zamanlar memur olarak çalıştığım Beylikova ilçesinde İlçe Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptım. Çocuklarımın eğitim durumlarını da göz önüne alarak, bir kez daha sınava girdim ve İl Yazı İşleri Müdürü unvanıyla 2008 yılından itibaren Isparta Valiliğinde görev yapmaktayım. Her meslekte olduğu gibi bir takım zorlu tarafları olsa da, mesleğimi çok seviyorum. İş konusu ne olursa olsun asla hafife alınamaz. Ekmek yediğimiz teknemiz bizim. Özellikle de yönetici olmak, sabır, dikkat, titizlik ve disiplin istiyor. Bize öğretilen de bunlardı. İşte sebat etmek, sorunlara çözüm bulmak, disiplinle, dürüst bir şekilde çalışmak ve herkese adilane bir şekilde davranmak.

Boş zamanlarımda şiir yazarım, doğada yürürüm. Isparta’yı çok seviyorum ve burada yaşamaktan dolayı çok mutluyum.

Şiir yazarak ve okuyarak dinleniyorum. Bir edebiyat sitesinde şöyle bir soru yöneltildi:
-Eserleriniz var mı?
Eserim, var mıydı ki? Hayır! Basılı bir eserim yoktu.Şu cevabı verdim ve şahsıma münhasır şu cümle oluştu:

İNSANIN EN BÜYÜK ESERİ, KENDİSİDİR.

Sevgiye aç bir toplumuz. İlgi, sevgi görmeyi herkes gibi bizler de istiyoruz. Sevgi, mucizevi bir kelimedir ve herkesi isteseniz de aynı ölçüde ve duyarlılıkta sevemezsiniz.

Şiirlerimin temasını insanların acıları, hüzünleri, küçük de olsa mutluluk kırıntıları oluşturur. Aşk ve sevgi temalarını konu alan şiirlerimin yanı sıra bireyi ve toplumu ilgilendiren sosyal içerikli öykü/şiir tarzında yazmış olduğum eserlere de yer verdim. Öykü/şiir tarzında yazmış olduğum şiirlerimde, bireyi merkez alarak, yanlışlıkları, çarpıklıkları sorguladım.

Rahmetli babamın bir sözünü de hiç unutmadım. Demişti ki; Hayatta en büyük servet dürüstlüktür oğlum. Dürüst olun, onurunuzu koruyun.'' Babam rahmetli olduğunda ben 17 yaşındaydım. Babam yaşasaydı da ben hep öğütlerine muhtaç olsaydım...

Yazdığım şiirlerin senaristi, yönetmeni, başrol oyuncusuyum. Hepsine de canımdan ve ruhumdan bir parça üflüyorum. Sadece ve sadece şiirlere aşığım. Şiir yazmanın bir meziyet olduğundan ziyade, her insanın aslında yazma kabiliyeti olduğuna inanıyorum. Madem ki duygularımız, düşüncelerimiz var, kalbimizde sıcacık sevgileri taşıdığımız sürece en güzel şiirleri de yazıları da kaleme alıp yazabiliriz. İnsan her şeyden önce sürekli okumalı,kendisini geliştirmeli ve kelime hazinesini kuvvetlendirmelidir.

Şiir yazma konusunda hiç kimseyle yarışmadım, yarışmam da. Geçenlere de yol veririm, bilirim ki, sürat felakettir. Yarışım sadece kendimledir. Gözüm yükseklerde de değildir. Bilirim ki zirvede olmak ve orada kalmak çok büyük sorumluluk getirir. Son nefesime kadar da yazacağım, ta ki akıl sağlığımı yitirip, elden ayaktan düşene kadar devam edeceğim yazmaya. Şiir büyülü bir dünyadır ve bu dünyada nefes aldığım için çok mutluyum.

İnsanlar hangi konuda olursa olsun vicdanlarının sesini dinlemeliler. En büyük hukuk da vicdan dediğimiz kalbimizdir. Düşüncelerimiz, aklımız ve kalbimiz vicdanımızın saç ayaklarıdır.Şayet vicdanımız en küçük olumsuz durumda rahatsız oluyorsa, demek ki bir haksızlık, bir önyargı, bir kötülükle karşı karşıya kalmışız demektir ki, dünya üzerinde hiç bir kanun, hukuk aklayamaz bizleri. Vicdanen rahat olmak, huzurlu olmaktır.Bu anlamda, ne mutlu kalbinde merhamet, vicdan, sevgi taşıyan insanlara.

Charles Baudelaire'nin yazdığım şiirlerde bana ışık tutan anlamlı bir sözünü de çok beğenirim. Diyor ki, Şairin emsalsiz bir ayrıcalığı vardır, dilediği zaman istediği kişiliğe girer.

Özetle adına ister kurgu deyin, ister hayal, yaşanmış ya da yaşanmamış olsun, hiç fark etmez, şiirlerimi bu his ve duygularla yazarım.

Sait Faik Abasıyanık';ın şu sözlerini çok beğenirim : Yazmasam deli olacaktım.... Yazı yazmam için bana çiçek,kuş hürriyeti değil,içimdeki aşkın,deliliğin,oturmaz düşüncenin hürriyeti lazım.Küçücük hürriyetler değil,alabildiğine yüz verilmiş bir çocuk hürriyeti istiyordum.

Ben de diyorum ki;

Tükenmez kalemim tükenir, hayallerim asla tükenmez. En az gökyüzü kadar geniştir ve tüm dünya ülkelerinin sınırları kalkmışcasına özgür. Zaman, yer, tarih mefhumu da bulunmaz kitabımda. Ne dünyaya sığarım, ne de uzay boşluğuna.Okyanuslar, çöller, yağmur ormanları, buzullar, velhasıl yeryüzünde ne varsa, hepsinden ve her şeyden büyüktür.Siz sadece bir et parçası olarak bilirsiniz kalbimi. Ben derim ki, kalbimden taşanlar olmasaydı, ne hayallerimin ne de yazdıklarımın bir anlamı olabilirdi.

Ayaklarıma prangalar vursalar, ellerime kelepçeler taksalar, beni kapkaranlık bir hücreye dahi atsalar ve hatta sadece kuru ekmek verseler, ölüm dışında hiç bir güç beni yolumdan ve hayallerimden alıkoyamaz. İşin sırrı çok basit : Dünyaya gönül gözümle ve özgür ruhumla bakıyorum.Bunu yaparken içimdeki küçük çocuğun büyümesini ve ölmesini istemiyorum.Büyürsem kirlenirim, sürünürüm, biterim,eli kanlı bir adam olurum, bu topraklardan sürülürüm.İşte o zaman başınıza bela olurum.

Cenap Şahabettin dostluk konusunda ne de güzel söylemiş : Yalnız kendi nefsini düşünerek dost arayan, hizmetçi arıyor demektir.

Mevlana Celaleddin Rumi nin şu anlamlı şiiri, tecrübelerimden bana kalan hayat felsefemdir :

Ben Dostlarımı Ruhumla Severim

Sonsuz bir karanlığın içinden doğdum.
Işığı gördüm, korktum.
Ağladım.

Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim.
Karanlığı gördüm, korktum.
Gün geldi sonsuz karanlığa uğurladım sevdiklerimi...
Ağladım.

Yaşamayı öğrendim.

Doğumun, hayatın bitmeye başladığı an olduğunu;
Aradaki bölümün, ölümden çalınan zamanlar olduğunu öğrendim.

Zamanı öğrendim.
Yarıştım onunla...
Zamanla yarışılmayacağını,
Zamanla barışılacağını, zamanla öğrendim...

İnsanı öğrendim.

Sonra insanların içinde iyiler ve kötüler olduğunu...
Sonra da her insanın içinde
İyilik ve kötülük bulunduğunu öğrendim.

Sevmeyi öğrendim.
Sonra güvenmeyi...
Sonra da güvenin sevgiden daha kalıcı olduğunu,
Sevginin güvenin sağlam zemini üzerine kurulduğunu öğrendim.

İnsan tenini öğrendim.
Sonra tenin altında bir ruh bulunduğunu...
Sonra da ruhun aslında tenin üstünde olduğunu öğrendim.

Evreni öğrendim.
Sonra evreni aydınlatmanın yollarını öğrendim.
Sonunda evreni aydınlatabilmek için önce çevreni aydınlatabilmek gerektiğini öğrendim.

Ekmeği öğrendim.
Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini.
Sonra da ekmeği hakça üleşmenin, bolca üretmek kadar önemli olduğunu öğrendim.

Okumayı öğrendim.
Kendime yazıyı öğrettim sonra...
Ve bir süre sonra yazı, kendimi öğretti bana...

Gitmeyi öğrendim.
Sonra dayanamayıp dönmeyi...
Daha da sonra kendime rağmen gitmeyi...

Dünyaya tek başına meydan okumayı öğrendim genç yaşta...
Sonra kalabalıklarla birlikte yürümek gerektiği fikrine vardım.
Sonra da asıl yürüyüşün kalabalıklara karşı olması gerektiğine vardım.

Düşünmeyi öğrendim.
Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim.
Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek olduğunu öğrendim.

Namusun önemini öğrendim evde...
Sonra yoksundan namus beklemenin namussuzluk olduğunu;
Gerçek namusun, günah elinin altındayken, günaha el sürmemek olduğunu öğrendim.

Gerçeği öğrendim bir gün...
Ve gerçeğin acı olduğunu...
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da lezzet kattığını öğrendim.

Her canlının ölümü tadacağını,
Ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim.

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
Olur ya...
Kalp durur...
Akıl unutur...
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur...
----------------------------------------------

Son söz : Sevgimle kalınız, hep bende kalınız... VMS

Şiirleri

Acılı Arabesk
Vecdi Murat SOYDAN02 Kasım 2011
Adam Değilim
Vecdi Murat SOYDAN04 Mayıs 2013
Adı Bende Saklı
Vecdi Murat SOYDAN24 Kasım 2010
Adı Yok Bu Şiirin
Vecdi Murat SOYDAN17 Ocak 2016
Adın Bahar Olsun
Vecdi Murat SOYDAN11 Mart 2012
Adını Sen Koy
Vecdi Murat SOYDAN26 Kasım 2010
Affet Beni
Vecdi Murat SOYDAN26 Kasım 2010
Ağlarım
Vecdi Murat SOYDAN29 Mart 2011
Ah Gülüm Vah Gülüm
Vecdi Murat SOYDAN16 Eylül 2016
Ah O Gözlerin
Vecdi Murat SOYDAN31 Aralık 2017
Ah Ulan Başım!
Vecdi Murat SOYDAN16 Ağustos 2013
Aklım Çıkıyor Aklından Çıkacağım Diye
Vecdi Murat SOYDAN11 Kasım 2018
Aklıma Sen Düşme
Vecdi Murat SOYDAN01 Nisan 2011
Alemlerdeyim (gülce=gülce)
Vecdi Murat SOYDAN05 Nisan 2011
Alın Beni Askere
Vecdi Murat SOYDAN22 Ekim 2011
Altın Kafes
Vecdi Murat SOYDAN05 Nisan 2011
Aslında
Vecdi Murat SOYDAN07 Nisan 2011
Aşk Acısı
Vecdi Murat SOYDAN20 Ocak 2013
Aşk Olsun!
Vecdi Murat SOYDAN27 Eylül 2012
Aşk-ı Memnu
Vecdi Murat SOYDAN18 Ekim 2011
Aşkın Adı Dikenli Bir Güldür
Vecdi Murat SOYDAN02 Mayıs 2013
Aşkın Doğuşu
Vecdi Murat SOYDAN19 Mart 2014
Ayaz Geceler
Vecdi Murat SOYDAN26 Kasım 2011
AYİN
Vecdi Murat SOYDAN03 Nisan 2018
Aynada Baktığım Sen !
Vecdi Murat SOYDAN21 Nisan 2015
AYYAŞ
Vecdi Murat SOYDAN08 Ekim 2016
Azap
Vecdi Murat SOYDAN12 Ocak 2014
Baba
Vecdi Murat SOYDAN08 Nisan 2011
BABAM
Vecdi Murat SOYDAN16 Kasım 2012
BACIM
Vecdi Murat SOYDAN08 Şubat 2018
Bakışın Aklımda Çakılı Kaldı
Vecdi Murat SOYDAN23 Haziran 2018
Bal Arısı
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2011
Bana Bir Şey Sorma Gardaş
Vecdi Murat SOYDAN19 Ağustos 2017
Bana Bir Şeyler Söyle
Vecdi Murat SOYDAN17 Eylül 2012
Bana Deli Diyorlar
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2011
Bana Ellerini Ver
Vecdi Murat SOYDAN13 Mart 2013
1,00 (1) Bana Yalan Söylediler!
Vecdi Murat SOYDAN08 Aralık 2014
Başım Gözüm Üstüne
Vecdi Murat SOYDAN10 Nisan 2014
Beddua
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bekliyorum…
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2011
Belkileri ve Keşkeleri Atamadım Hayatımdan
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2011
Ben de Unuturum
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2011
Ben Hiç Yaşayamadım Ki...
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2011
Ben Olayım
Vecdi Murat SOYDAN09 Ocak 2015
Ben Onu Bir Başka Sevdim
Vecdi Murat SOYDAN19 Aralık 2013
Bende Tek Saltanat Sensin
Vecdi Murat SOYDAN28 Kasım 2018
Benden Şair Olmaz
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2011
Beni Bana Sorma, Kendine Beni Anlat
Vecdi Murat SOYDAN20 Aralık 2018
BENİM
Vecdi Murat SOYDAN11 Haziran 2017
Benim Adım Aşk
Vecdi Murat SOYDAN04 Haziran 2012
Benim Olsaydın
Vecdi Murat SOYDAN09 Ekim 2011
Berlin’de Hakimler Var
Vecdi Murat SOYDAN09 Eylül 2011
Bırak Beni Anam Çocuklar Gibi Ağlayayım
Vecdi Murat SOYDAN12 Mayıs 2013
Bilemedim
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2011
Bilemezsin ki
Vecdi Murat SOYDAN14 Eylül 2012
Bilen Kalmamış
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bilirmisin Sen
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bilmeni İsterdim
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bir Çare
Vecdi Murat SOYDAN20 Haziran 2018
Bir Damla Ateş
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bir Damla Mutluluk
Vecdi Murat SOYDAN04 Ağustos 2013
Bir de Yine Ben
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bir Deli Aşk
Vecdi Murat SOYDAN13 Aralık 2013
Bir Destandır Eğirdir
Vecdi Murat SOYDAN15 Temmuz 2011
Bir Erkek Gittiğinde
Vecdi Murat SOYDAN09 Ağustos 2017
Bir Garip Adam
Vecdi Murat SOYDAN11 Kasım 2015
Bir Garip Sevda
Vecdi Murat SOYDAN29 Mayıs 2013
Bir Gidişin Ardından
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bir Katre Tebessüm
vecdimuratsoydan12 Mart 2016
Bir Kaymakam Geçti Mihalıççık’tan
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bir Kız Bana Abi Dedi
Vecdi Murat SOYDAN06 Temmuz 2017
Bir Sen
Vecdi Murat SOYDAN23 Kasım 2012
Bir Sen Hariç
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Bir Şehir Geçiyor Düşlerimden
Vecdi Murat SOYDAN07 Haziran 2011
Bir Şey
vecdimuratsoydan15 Nisan 2016
Bir Tanem
Vecdi Murat SOYDAN05 Ocak 2015
Bir Zamanlar Yüzüm Gülerdi Benim
Vecdi Murat SOYDAN26 Kasım 2018
Birazdan Gideceğim Bu Şehirden
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Birazdan Yağmur Başlayacak
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Biri Olmalı
Vecdi Murat SOYDAN08 Temmuz 2017
Biz Hep Böyleyiz
Vecdi Murat SOYDAN28 Temmuz 2014
Bizim Pembe Panjurlu Bir Evimiz Olmadı
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
BOMBARDIMAN
Vecdi Murat SOYDAN27 Ocak 2018
Boyalı Güzel
Vecdi Murat SOYDAN14 Ekim 2016
Böyle Bir Deli Sevda
Vecdi Murat SOYDAN28 Ekim 2012
Bu Sevda
Vecdi Murat SOYDAN26 Aralık 2012
Bu Şehir
Vecdi Murat SOYDAN09 Ekim 2011
Bu Şehirde Seni Bekleyeceğiz
Vecdi Murat SOYDAN28 Aralık 2018
Buralar Bir Hoş Oldu
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Buraya Kadar! (gülce=buluşma)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Burdayım İşte!
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Büyük Gösteri
Vecdi Murat SOYDAN11 Eylül 2018
Cam Kırıkları
vecdimuratsoydan04 Mart 2016
Can Parem
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Canımın İçi
Vecdi Murat SOYDAN02 Kasım 2011
Cayır Cayır Yaktın Beni
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Cennet Gülüm
Vecdi Murat SOYDAN05 Ekim 2013
Çalıkuşu
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Çamura Düşen Simitler
Vecdi Murat SOYDAN08 Ekim 2016
Çapkın
Vecdi Murat SOYDAN14 Ağustos 2011
ÇARE
Vecdi Murat SOYDAN27 Haziran 2018
Çengelli Iğne
Vecdi Murat SOYDAN05 Şubat 2018
Çengi
Vecdi Murat SOYDAN09 Temmuz 2011
Çıkış Kapısı
Vecdi Murat SOYDAN09 Mart 2018
Çiçek
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Çocuk
Vecdi Murat SOYDAN07 Haziran 2011
Çocuk ve Hayalleri
Vecdi Murat SOYDAN04 Temmuz 2013
Daha Önce Nerelerdeydin?
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Dargınım
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Dedi Dedim 2
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Dedi-dedim 1
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
5,00 (1) Defolun!
Vecdi Murat SOYDAN02 Aralık 2014
Deli Divane Gönül (gülce)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
DERDİM
Vecdi Murat SOYDAN07 Aralık 2018
Derlerdi de İnanmazdım
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Dile Geldi
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Dilenci
Vecdi Murat SOYDAN14 Haziran 2013
Dilim Kopsun Adamlığım Batsın
vecdimuratsoydan18 Ağustos 2016
DİYEMEDİM
Vecdi Murat SOYDAN07 Şubat 2018
DİYEMEM
Vecdi Murat SOYDAN08 Temmuz 2017
DİYET
Vecdi Murat SOYDAN15 Ocak 2019
Doğru-yanlış
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Doktor
Vecdi Murat SOYDAN14 Ekim 2016
Dondurma
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Dünya Hepimize Yeter
vecdimuratsoydan26 Şubat 2016
Dünya Tatlısı Güzel Yarim
Vecdi Murat SOYDAN04 Eylül 2015
Dünyamsın
Vecdi Murat SOYDAN15 Temmuz 2012
5,00 (1) DÜŞ
Vecdi Murat SOYDAN28 Mayıs 2017
Düştün
Vecdi Murat SOYDAN25 Şubat 2012
Ekmek ve Su Gibisin
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Elim Elinde
Vecdi Murat SOYDAN26 Haziran 2018
Elma Şekerim
Vecdi Murat SOYDAN26 Ekim 2011
Emri Olur
Vecdi Murat SOYDAN25 Eylül 2017
Ey Canan
Vecdi Murat SOYDAN08 Nisan 2017
2,50 (2) Fakir
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Ferman
Vecdi Murat SOYDAN03 Temmuz 2011
Fesleğen
Vecdi Murat SOYDAN24 Ekim 2015
Film Bitti
Vecdi Murat SOYDAN27 Kasım 2012
Gecekondu Hasan ( Anı)
Vecdi Murat SOYDAN15 Haziran 2013
Geceler
Vecdi Murat SOYDAN10 Ocak 2013
Gecemde Sen
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gel Git
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gelmezsen Kıyamet Kopacak Haberin Olsun
Vecdi Murat SOYDAN24 Ağustos 2018
Gerisi Yalan
Vecdi Murat SOYDAN26 Mayıs 2011
Git Güle Güle (gülce-buluşma)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
GİTME
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gitme Ne Olur, Biraz Daha Kal…
Vecdi Murat SOYDAN29 Nisan 2015
Gitmeli Diyordum Buralardan
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gizli Sevda
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gökkuşağı
Vecdi Murat SOYDAN03 Aralık 2013
Gökkuşağında Hayat Bulayım
Vecdi Murat SOYDAN18 Eylül 2015
Gökyüzünden Bir Yıldız Kaydı
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gönlüm
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gönlümle Hasbihal
Vecdi Murat SOYDAN16 Haziran 2011
Gönül Yarası
Vecdi Murat SOYDAN07 Haziran 2011
Göster
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Göz Bebeğime
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gözlerin
Vecdi Murat SOYDAN18 Nisan 2012
Gözlerin Dili
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gözlerin Diyorum
vecdimuratsoydan15 Nisan 2016
Gözlerini Bırak da Git
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gözlerini Çek Üzerimden
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gözlerinin Hastasıydım
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gözün Aydın
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gurbet
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gurbete Ağıt
Vecdi Murat SOYDAN06 Haziran 2014
Gül Bahçesi
Vecdi Murat SOYDAN18 Eylül 2017
Gül Geç Derdine
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gül ile Bülbül
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gül Kız
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Güle Güle Üstat... (yusuf Hayaloğlu’nun Aziz Hatırasına)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Güller Şahidim Olsun
Vecdi Murat SOYDAN19 Temmuz 2012
Güller ve Gazeller
Vecdi Murat SOYDAN31 Mart 2017
Güllerle Kapına Geldim
Vecdi Murat SOYDAN02 Eylül 2013
Gülüm
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Gülüşünü Sevdiğim
Vecdi Murat SOYDAN04 Aralık 2014
Hadi Güzelim Eyvallah!
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hançer
Vecdi Murat SOYDAN26 Mayıs 2011
Haram Oldu
Vecdi Murat SOYDAN19 Haziran 2012
Hasretim
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hasretimsin
Vecdi Murat SOYDAN07 Kasım 2017
Hasretimsin
Vecdi Murat SOYDAN21 Ocak 2013
Hatıra
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
HATIRALAR
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2017
Hatırası Var
Vecdi Murat SOYDAN18 Kasım 2013
Havan Batsın
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hayat Bizimle Oyun Oynadı
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hayata Dair
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hayatın Kadınları...
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Haydi Söyle Bana Sevgili
Vecdi Murat SOYDAN13 Ocak 2018
Hayırsız
Vecdi Murat SOYDAN02 Kasım 2013
Hazine
Vecdi Murat SOYDAN14 Ekim 2016
1,00 (1) Her Şeyde Sen
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Her Şeyi Bitirdik
Vecdi Murat SOYDAN25 Kasım 2012
Her Şeyimsin
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Her Şeyin Bir Sonu Var (gülce-triyolemsi/üçleme)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hiç Bir Şey
Vecdi Murat SOYDAN03 Ocak 2015
Hoşçakal
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
HÜCRE
Vecdi Murat SOYDAN14 Ağustos 2018
Hümeyra’ya Şiirler (1)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (10) Özel/düet
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (2)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (3)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (4)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (5)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (6)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (7)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (8)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Hümeyra’ya Şiirler (9)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
HÜZÜN
Vecdi Murat SOYDAN12 Nisan 2018
Hz.muhammed (sav)
Vecdi Murat SOYDAN20 Nisan 2011
Içimdeki Şeytan
Vecdi Murat SOYDAN25 Şubat 2014
Incik Boncuk
vecdimuratsoydan15 Nisan 2016
Ismarlama Aşklar
Vecdi Murat SOYDAN16 Eylül 2016
Itiraf Ediyorum
Vecdi Murat SOYDAN07 Kasım 2017
İbret
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
İçim Yanar Yanar Ağlarım
Vecdi Murat SOYDAN27 Ekim 2013
İHTİMAL
Vecdi Murat SOYDAN16 Kasım 2017
İki Gözüm Ağlama
Vecdi Murat SOYDAN18 Nisan 2012
İlham Perisi
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
İşte Böyle Bir Sevgi
Vecdi Murat SOYDAN22 Ağustos 2013
İz
Vecdi Murat SOYDAN05 Eylül 2013
Kabus
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Kadınım
Vecdi Murat SOYDAN19 Kasım 2011
Kafama Bir Kurşun Sıkasım Geldi
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Kahretsin!
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Kalbimiz Soma’da
Vecdi Murat SOYDAN16 Mayıs 2014
Kanayan Gül...
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Kapak Olsun
Vecdi Murat SOYDAN17 Nisan 2014
5,00 (1) Kardan Adam
Vecdi Murat SOYDAN08 Ocak 2015
Kardelen
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
5,00 (1) Kasiyer Kız
vecdimuratsoydan15 Nisan 2016
Kâtipler ve Hanımefendiler
Vecdi Murat SOYDAN29 Eylül 2017
Kavun Aromalı Sakız Tadında Bir Sevda
Vecdi Murat SOYDAN04 Eylül 2013
Kaybolan Yıllar
Vecdi Murat SOYDAN07 Aralık 2014
KEMANCI
Vecdi Murat SOYDAN08 Aralık 2017
Kendine İyi Bak
Vecdi Murat SOYDAN03 Temmuz 2015
Keyif
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Kıt Kanaat
Vecdi Murat SOYDAN13 Ağustos 2018
1,00 (1) Kiralık Aşklar
Vecdi Murat SOYDAN17 Nisan 2015
Kokteyl
Vecdi Murat SOYDAN16 Ağustos 2013
Komşu Kızı
Vecdi Murat SOYDAN01 Nisan 2012
KONUŞMALIYDIM
Vecdi Murat SOYDAN29 Aralık 2017
Korkuyorum
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Koydum Gitti !
Vecdi Murat SOYDAN01 Mart 2013
Kör Kurşun
Vecdi Murat SOYDAN10 Haziran 2017
Kördüğüm
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Kötülerden Sayıldım
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
KUMBARA
vecdimuratsoydan21 Mart 2017
Kurban Olurum
Vecdi Murat SOYDAN15 Aralık 2013
Kurşun
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Kuşlar
Vecdi Murat SOYDAN23 Ocak 2013
Leyla (gülce=bahçe)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Mahkum
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Mehmet
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Mektubunuz Var! (anı)
Vecdi Murat SOYDAN13 Ağustos 2011
MELEĞİM
Vecdi Murat SOYDAN03 Nisan 2018
Mezar Taşı
Vecdi Murat SOYDAN12 Eylül 2013
Mezarımı Derin Kazsınlar
Vecdi Murat SOYDAN28 Kasım 2015
Mizan
Vecdi Murat SOYDAN04 Haziran 2015
Mutluluğa Dair
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Mutluluk
Vecdi Murat SOYDAN17 Kasım 2013
Müebbet Yedim Kollarında
Vecdi Murat SOYDAN02 Nisan 2013
Nasıl Sevdim Bir Bilsen Nasıl Özledim Aşkım
Vecdi Murat SOYDAN15 Ekim 2012
Nasihat
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Nasihat 2
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Nazlı Gülüm
Vecdi Murat SOYDAN20 Haziran 2013
Nazlım
Vecdi Murat SOYDAN17 Şubat 2013
NEFESİM
Vecdi Murat SOYDAN16 Temmuz 2018
Nerdeyim?
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Nereden Aklıma Düştün?
Vecdi Murat SOYDAN14 Temmuz 2013
Nerelisin?
Vecdi Murat SOYDAN30 Haziran 2013
NEYSE
Vecdi Murat SOYDAN03 Mayıs 2018
Nikotin Kokulu Bir Sevda
Vecdi Murat SOYDAN16 Kasım 2014
Nisan Yağmuru
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Nokta(.)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Nostalji
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
3,00 (1) Nöbetçi Aşık
Vecdi Murat SOYDAN15 Kasım 2013
Nöbetçi Şair (şahin Ertürk)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
O Benim ...
Vecdi Murat SOYDAN28 Ocak 2015
O Benim Herşeyim
Vecdi Murat SOYDAN08 Ocak 2014
O Bir Gün Gelecek !
Vecdi Murat SOYDAN06 Temmuz 2014
O Gülünce
vecdimuratsoydan15 Nisan 2016
O Saatte Uykuda Olurum
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
O Tren Buralara Uğramıyor
Vecdi Murat SOYDAN29 Haziran 2018
O Yol, Çıkmaz Yol...
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
O Zaman Helalleşiriz
Vecdi Murat SOYDAN03 Nisan 2018
Oku Evlat Oku
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Ortadoğu Yanıyor
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Oyun Bitti Sevgili
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Ölüm Bestesi
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Ölümsüz Aşklar (01)
Vecdi Murat SOYDAN17 Mayıs 2013
Ölümsüz Aşklar (02)
Vecdi Murat SOYDAN20 Mayıs 2013
Ölümsüz Aşklar (03)
Vecdi Murat SOYDAN28 Mayıs 2013
Ölümsüz Aşklar (04)
Vecdi Murat SOYDAN05 Mart 2014
Ölümsüz Aşklar (05)
Vecdi Murat SOYDAN19 Mart 2014
Ölümsüz Aşklar (06)
Vecdi Murat SOYDAN29 Nisan 2014
Ölümsüz Aşklar (07)
Vecdi Murat SOYDAN08 Kasım 2014
Ölümsüz Aşklar (08)
Vecdi Murat SOYDAN21 Nisan 2015
Ölümsüz Aşklar (09)
Vecdi Murat SOYDAN06 Eylül 2015
Ölümsüz Aşklar (10)
Vecdi Murat SOYDAN13 Eylül 2015
Ölümsüz Aşklar (11)
Vecdi Murat SOYDAN18 Eylül 2015
Ölümsüz Aşklar (12)
vecdimuratsoydan17 Mart 2016
Ölümsüz Aşklar (13)
vecdimuratsoydan18 Ağustos 2016
Ölümsüz Aşklar (14)
Vecdi Murat SOYDAN16 Eylül 2016
Ölümsüz Aşklar (15)
Vecdi Murat SOYDAN31 Mart 2017
Ölümsüz Aşklar (16)
Vecdi Murat SOYDAN27 Ekim 2017
Ölümsüz Aşklar (19)
Vecdi Murat SOYDAN24 Ocak 2018
Ölümsüz Aşklar (20)
Vecdi Murat SOYDAN09 Şubat 2018
Ölümsüz Aşklar 17
Vecdi Murat SOYDAN09 Kasım 2017
Ölümsüz Aşklar 18
Vecdi Murat SOYDAN06 Ocak 2013
Ölümüne Sevda
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Ölüyorum Sessizce
Vecdi Murat SOYDAN24 Mart 2017
Ömürlere Bedelsin…
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Önce Hayaller Ölür…
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Ötenazi...
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Öyle Bir Şiir Yazacağım ki
Vecdi Murat SOYDAN15 Temmuz 2012
Öyle Bir Yerdeyim ki
Vecdi Murat SOYDAN16 Haziran 2012
Özlem
Vecdi Murat SOYDAN27 Ocak 2013
PAPATYAM
Vecdi Murat SOYDAN05 Temmuz 2018
Paslı Kilit
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Reçete
Vecdi Murat SOYDAN04 Ocak 2013
Ruh Hastaları
Vecdi Murat SOYDAN27 Şubat 2014
Rüzgar Getirdi Gül Kokunu
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sabun Köpüğü Aşklar
Vecdi Murat SOYDAN31 Ağustos 2016
Saçma Bir Şiir Bu
Vecdi Murat SOYDAN12 Kasım 2014
Saki
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sana Müpteladır Canım
Vecdi Murat SOYDAN13 Ocak 2013
Sana Söyleyeceklerim Vardı...
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sarı Şekerim
Vecdi Murat SOYDAN29 Haziran 2012
Sarkozy
Vecdi Murat SOYDAN29 Ocak 2012
Sebebi Sensin!
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sen
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sen Aşksın
Vecdi Murat SOYDAN01 Haziran 2017
Sen Çok Yaşa Hakem Abi
Vecdi Murat SOYDAN24 Ekim 2015
Sen de Geçer Misin ki Benden?
Vecdi Murat SOYDAN06 Temmuz 2018
Sen Gel Hele
Vecdi Murat SOYDAN10 Şubat 2018
Sen Gelirsin Aklıma
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sen Gidersen Eksilirim
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sen Gittikten Sonra
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sen Gittin...
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sen Hep Benimsin
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sen Olmasaydın
Vecdi Murat SOYDAN26 Mart 2017
Sen Oluyor
Vecdi Murat SOYDAN20 Ekim 2011
Sen Şarkılar Söyle
Vecdi Murat SOYDAN15 Eylül 2015
Sende Beni Gördüm
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sende Kalsın Gözlerim
Vecdi Murat SOYDAN26 Eylül 2017
Seni Ben Çok Sevdim
Vecdi Murat SOYDAN03 Ekim 2015
Seni Düşünmek
Vecdi Murat SOYDAN10 Mayıs 2014
Seni İşte Böyle Sevdim
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Seni Seven Öldü
Vecdi Murat SOYDAN31 Mart 2013
Seni Seven Öldü
Vecdi Murat SOYDAN08 Ocak 2013
Seni Seviyorum
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
1,00 (1) Seni Sevmek Ibadet
Vecdi Murat SOYDAN20 Mart 2017
Seni Uzaktan Sevmek
Vecdi Murat SOYDAN04 Mayıs 2018
Senin En Güzel Yerin
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Seninle Olmak Vardı
Vecdi Murat SOYDAN19 Haziran 2013
Servet
Vecdi Murat SOYDAN08 Temmuz 2015
Sev Yine
Vecdi Murat SOYDAN28 Mart 2013
Sevda
Vecdi Murat SOYDAN20 Aralık 2012
Sevdi mi Insan
Vecdi Murat SOYDAN22 Mart 2013
Sevdiğim
Vecdi Murat SOYDAN29 Aralık 2012
SEVDİM
Vecdi Murat SOYDAN24 Ekim 2017
Sevgidir Bu
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sevgilim
Vecdi Murat SOYDAN19 Ocak 2013
Sevgiliye Mektup (2)
Vecdi Murat SOYDAN25 Ocak 2014
Soğuk Duvarlar
Vecdi Murat SOYDAN24 Aralık 2013
Sokak Kadını
Vecdi Murat SOYDAN27 Ağustos 2011
Son Mektup
Vecdi Murat SOYDAN08 Eylül 2013
Son Sözler
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Sövülmüyor İşte !
Vecdi Murat SOYDAN08 Kasım 2014
Söyle Kız
Vecdi Murat SOYDAN10 Temmuz 2015
SÖYLEYEMEDİM
Vecdi Murat SOYDAN03 Ağustos 2018
Sözde Sevgiler
Vecdi Murat SOYDAN17 Nisan 2015
Sultan
Vecdi Murat SOYDAN29 Mart 2013
Sus
Vecdi Murat SOYDAN01 Mayıs 2015
Sustum
Vecdi Murat SOYDAN04 Haziran 2012
Sükût
Vecdi Murat SOYDAN15 Eylül 2015
Sümüklü Kız
Vecdi Murat SOYDAN06 Şubat 2018
Şair Ruhlu Bir Adamım
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Şerefe (gülce =gülce)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Şiirin Adını Koyamadım
Vecdi Murat SOYDAN25 Nisan 2013
Şimdi Sus Vakti
Vecdi Murat SOYDAN15 Temmuz 2015
Şükrüme Karıştın Bu Gece
Vecdi Murat SOYDAN07 Haziran 2011
Taşlama
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Tatlı Şey
Vecdi Murat SOYDAN20 Eylül 2015
Tatlım
Vecdi Murat SOYDAN27 Nisan 2015
Tebessümünle Gel
Vecdi Murat SOYDAN27 Nisan 2017
Tesadüf
Vecdi Murat SOYDAN08 Kasım 2014
Teselli İkramiyesi
Vecdi Murat SOYDAN01 Ekim 2015
Teşekkür Ediyorum
Vecdi Murat SOYDAN15 Mayıs 2013
Tetik
Vecdi Murat SOYDAN13 Ocak 2014
Tez Gel
vecdimuratsoydan15 Mart 2016
Toprağıma Işığın Düşsün
Vecdi Murat SOYDAN07 Nisan 2018
Töre
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Töre Diye Diye
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Tuzlu Fıstık
Vecdi Murat SOYDAN05 Aralık 2014
Tükürük Köftesi
Vecdi Murat SOYDAN18 Aralık 2014
Uçurum Çiçeği
Vecdi Murat SOYDAN24 Ocak 2014
Uğurlar Ola Güle Güle
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Ulan Ben Böyle Dünyanın Var ya
Vecdi Murat SOYDAN18 Haziran 2012
Uzak Dur Benden!
Vecdi Murat SOYDAN04 Nisan 2013
Üç Adam Bir Kadın Sevdim
Vecdi Murat SOYDAN14 Nisan 2018
Üsküdar İskelesinde Mendil Satan Çocuk
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Üzülürüm
Vecdi Murat SOYDAN27 Şubat 2014
Var Ol Sen Dedin ya
Vecdi Murat SOYDAN16 Mayıs 2018
VASİYETNAME
Vecdi Murat SOYDAN31 Ağustos 2016
Veda
Vecdi Murat SOYDAN05 Eylül 2012
Vefa
Vecdi Murat SOYDAN17 Ekim 2011
Virane Ev
Vecdi Murat SOYDAN17 Nisan 2015
Vurmayın Yıllar...
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Ya Sabır ya Allah
Vecdi Murat SOYDAN04 Haziran 2015
Yaban Eller
Vecdi Murat SOYDAN24 Eylül 2013
Yaban Gülü
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
YAĞMUR
Vecdi Murat SOYDAN20 Aralık 2018
Yağmurlu Bir Gündü
Vecdi Murat SOYDAN22 Ocak 2018
Yalancı Bahar
Vecdi Murat SOYDAN14 Kasım 2012
Yalnızlık Senfonisi
Vecdi Murat SOYDAN16 Eylül 2017
Yandın Oğlum İsa! Marmara Çırası Gibi
Vecdi Murat SOYDAN03 Temmuz 2011
Yankı
vecdimuratsoydan23 Mart 2016
Yar
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Yarım Kalan Hesap
Vecdi Murat SOYDAN19 Aralık 2014
YAŞAMALISIN
Vecdi Murat SOYDAN10 Nisan 2018
4,00 (1) Yaşanmamış Aşkların Şairi’yim
Vecdi Murat SOYDAN10 Eylül 2011
Yemin Olsun
Vecdi Murat SOYDAN06 Şubat 2018
Yeni Yıl
Vecdi Murat SOYDAN30 Aralık 2011
Yeşil
Vecdi Murat SOYDAN12 Mayıs 2015
Yetti Artık
Vecdi Murat SOYDAN20 Ağustos 2011
Yıkılası Dünya
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Yine Ağlattın Beni Babam
Vecdi Murat SOYDAN15 Ekim 2013
Yine Beyaz Olacak Kefenim
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Yine mi Sen?
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
YOKSUN
Vecdi Murat SOYDAN20 Ekim 2017
YOL
Vecdi Murat SOYDAN05 Aralık 2018
Yolcu
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Yormayın Beni
Vecdi Murat SOYDAN15 Aralık 2014
Yosun Gözlüm
Vecdi Murat SOYDAN18 Nisan 2012
Yüreğin Üşüyor Mu?
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Yüreğine Milyon Kere Selam Olsun
Vecdi Murat SOYDAN21 Mart 2017
Yürek Yangını Sevdam
Vecdi Murat SOYDAN01 Ocak 2013
Yüzleşme
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Zaman
Vecdi Murat SOYDAN08 Temmuz 2015
Zamanıdır Şimdi
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Zamansız Zaman
Vecdi Murat SOYDAN21 Ocak 2015
Zor Sevda
Vecdi Murat SOYDAN14 Şubat 2013
Zuhal Yıldızı
vecdimuratsoydan18 Ağustos 2016
ZULÜM
vecdimuratsoydan13 Mart 2016
Züğürt Tesellisi
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2014

Öyküleri

5,00 (1) Atatürk Sevgisi
Vecdi Murat SOYDAN24 Şubat 2014
Atatürk ve İslamiyet
Vecdi Murat SOYDAN18 Aralık 2011
Atatürk ve Milli Egemenlik
Vecdi Murat SOYDAN18 Aralık 2011
5,00 (1) Atatürk’ün Kişisel Özellikleri
Vecdi Murat SOYDAN09 Kasım 2011
Berlin’de Hakimler Var
Vecdi Murat SOYDAN11 Eylül 2011
Bitmeyecek Olan Miras: Sevgi ve Dürüstlük
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Boks Spor mu ? Vahşet Mi?
Vecdi Murat SOYDAN08 Kasım 2011
Dostluk ve Arkadaşlık
Vecdi Murat SOYDAN22 Ocak 2015
Ekmek Parası
Vecdi Murat SOYDAN04 Haziran 2015
Ermeni Soykırımı Yalanı
Vecdi Murat SOYDAN29 Ocak 2012
Eski Bayram Yeni Bayram Polemiği
Vecdi Murat SOYDAN30 Ağustos 2011
Ferdi Tayfur (anı)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Her Şey Daha Güzel Olacak
Vecdi Murat SOYDAN17 Haziran 2015
Kadın Cinayetlerinin Çocuklar ve Toplum Üzerindeki Etkileri
Vecdi Murat SOYDAN08 Nisan 2014
Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşımız
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Nasıl Yazar Veya Şair Olunur?
Vecdi Murat SOYDAN15 Ocak 2012
Nevruz
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Önce Ekmekler Bozuldu (makale)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
1,00 (1) Özür Dileriz, Bir Yanlışlık Oldu
Vecdi Murat SOYDAN01 Ocak 2012
Parfüm Sanayii, Fransızların Pisliğinden Doğmuştur! (1.bölüm)
Vecdi Murat SOYDAN12 Şubat 2012
Sevgiliye Mektup (1)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
5,00 (1) Sevgiliye Mektup (3)
Vecdi Murat SOYDAN21 Ocak 2015
Takıntılı Aşk Hastalığı (makale)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Yaşama Sevinci (makale)
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011

Denemeleri

Ava Giden Avlanır
Vecdi Murat SOYDAN27 Kasım 2011
Bir Ehliyet Alma Hikayesi
Vecdi Murat SOYDAN15 Nisan 2011
Çok Hassas D/işler Bunlar (makale)
Vecdi Murat SOYDAN20 Kasım 2011
Hüzünlü Prenses
Vecdi Murat SOYDAN27 Kasım 2011
Laz Oğlu Zafer Onbaşı ve Sahanda Tereyağlı Sucuklu Yumurta Faslı
Vecdi Murat SOYDAN12 Aralık 2015

Fotoğrafları

100_3666