Şiir Tutkusu

Menü

Caglardan Buyana

Hükmü zapta tutulmadan akla malum ve kalbe ayan beyan bir husustur ki, özden kopup gelmedikce hersey hicbirseyin yerini tutan girdap bir bosluktur. Kavradikca kasirgaya dönüsen hortumlarin önüne ugruna ne nasil gelirse hic yikilmis yerle bir olmusuna bakmaksizin herseyi ören veran ettigi gibi, karsiligi kendinde olmayan rol, model, akim, fikir, poz ve bilgi kirlilikleriyle dolup bosalmak, derinlestikce yutup bogan Girdap; ve cildirdikca köpürüp püsküren Hortum gibidir. Gafil kiskacta avci sandigina avlandikca hirs köpürüp hiddet kizginlasansa insanin bizzati kendi kendisidir.
Demem o ki, Türkiye`nin neresinden olursa olsun herhangi bir Kürd`ü alip sinirlarin ötesinde kendi kimliginde sandigi herhangi bir yere koysan, günü haftasi gecmeden ille vatan, ille de vatan diye titreyip cirpinacagi yerdir Türkiye Cumhuriyeti. Ve laz acem cerkes türk hepberaber bir yurt olan bizim yanimizdir. Yine ayni sekilde herhangi bir Türk`ü ceksen alsan bize en yakin geldigine bildigimiz ve inandigimiz Türkmenistan`a veya Kazakistan`a savsan yollasan, ille vatan, ille de vatan cagirip cirpinan kalbiyle lazin kürdün bosnagin ve bir coklarinin ortak kalbi olan Türkiye Cumhuriyeti olacaktir tüm özlemi ve baglasan durmaz hasreti…
Ki biz Türkler, Amu ve Sirderyalardan ( Mevaraünnehir ) türlü dünya muhacirligi gezip dolasip gördügümüzden beri yasadigi dünyanin fazlasiyla bilgesi olma sansina tarih yazip bozarak, orta ve yukari asya steplerinden ne kadar güneye ve batiya gittiysek geri dönüsümü olmamaya yerler gördük, insanlar tanistik, yurtlar edindik ve bizi bilip kesfeden yeryüzü yabancililigini gidermek kadar, bilip kaynastiklarimizla ayni kalpte aklin vicdanin yolgösterisinde bir ve bütün olduk. Süleyman Sah…..
Süleyman Sah, uzun YÖRÜK ve TÜRKMEN göcebeligini siradaglara susuz cöllere ismarlayip gelip de gitmemenin hayati pahasina akil ve bilgelerinden sadece biriydi.
Hayme Hatun; hem sevgili, hem anne, hem ebe, hem girdaplari ve hortumlari cok cetin dünya evinin güzel geliniydi…nice devletler kuruldu nice devranlar bozuldu, yasadikca birlikte yasamanin izi yolu ilmi ve kalp pusulasinda sevgili ATATÜRK´e vebalini sarip yükünü yükledi yadigari güzel hatir ve hatira…
Seyhun-Ceyhun`dan daha batiya gittikce baska yerler haller ve insanlarla tanisan, tanisip kaynastikca baskalarini kendi vucut ve kalbiyle bir bilmelere büyüyüp gelisen, terkettigi soydas dünyayi hasret ve selamla yadetmeye hem gurbet, hem de bulup yerlestigine yuvalanmis yurttas olmustuk artik. Ki burasi Türkiye Cumhuriyetinden baska bir yer degildi.
Bu yüzden hic….suncacik ve hicbir özel siparisi verilmeden insanlar doldu bosaldi karsiligi kendinde hayat bulan sevgiye ve sevgiliye dün. Kürt kizi kor kor agit yakti Artvindi. Denizliydi, ugrunda önünü ilikledi, topladigi kir cicegii koydu, iki yana acik ellerle dua etti, selam durdu büstünden egilerek ayrildi kim yok kimse yokken adsiz ihtiyar. Ankaraydi, tek bacagi olmayan koltuk degnegine yaslanmis ve saygiyla ayni yaslarda diger bir ihtiyar…
Duygu sagnaginda ve sevgi selinde akti cagladi bulandi Türkiye. Cünkü askin dengi, sevginin de karsiligi Türkiye, adiyla akran dünya güzelinin biricigi,bulunmazi ve essiz efsanesiydi.

Seyfi Karaca…………..Kasim / 17
Seyfi Karaca4058 şiiri bulunuyor
Paylaşabilirsiniz:
2.5/5 Toplam verilen oy :
Ekleyen Kullanıcı :